Cyklotúra Hodonín-Koryčany a zpět

Průběh trasy

Hodonín-Dubňany-Kyjov-Koryčany-Hodonín

Charakteristika

Cyklotrasa Hodonín-Koryčany-Hodonín vede částečně po silnicích, nicméně od Dubňan po Kyjov pojedete po cyklostezce Mutěnka, která byla vybudována z bývalé železniční trati.

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně lehká

Délka trasy: 70 km

Zajímavosti na trase

Zámek v Koryčanech

Dominantou Koryčan je neokázalý barokní zámek, který stojí na kopci nad obcí. Zámek byl přebudovaný v druhé polovině 17. století z původní tvrze. Po velkém požáru na začátku 18. století bylo přistavěno severní křídlo, později i třetí křídlo a krásná terasa s balustrádou. Tím získal barokní zámek dnešní podobu. V současné době slouží zámek školským účelům, takže není veřejnosti přístupný. Přístupná je však rozlehlá zámecká zahrada, která je vzorně upravena. Celková rozloha zámeckého parku, ve kterém rostou buky, převislé višně a trnovníky, je 2,8 hektaru. K vidění je ještě hlavní vchod do zámku, který je doplněný erbem rodu Kristiána z Gillernu a ozdobený vkusnými květinovými závěsy.

 


Zámek v Koryčanech

Židovský hřbitov v Koryčanech

Židovský  hřbitov v Koryčanech je trochu ukryt. Najdete ho na severovýchodním okraji města, ve stráni porostlé stromy se sklonem k západu, při rokli nad  ulicí Cihelny. Ke hřbitovu se dostanete přes schůdky z ulice Cihelny. Hřbitov má docela nepravidelný tvar,  po délce měří okolo sto metrů, na šířku pak asi čtyřicet metrů. Při vstupu na hřbitov v jihozápadním rohu v minulosti stála márnice, po  níž dnes  zbyly jen stopy. Hřbitov býval obehnán asi 120 centimetrů vysokou zdí z kamenných kvádrů. Ohradní zeď je na  jižní straně hřbitova z velké části  pobořena,  v  severní  části  chybí  úplně. Na hřbitově najdete asi 200 náhrobků, přičemž nejstarší náhrobek je z roku 1674. Většina náhrobků je z pískovce nebo z žuly. Na náhrobcích jsou většinou hebrejské nápisy, tu a tam narazíte na Davidovu hvězdu nebo žehnající ruce Kohenů.

 


Židovský hřbitov v Koryčanech 

 

Občerstvení

Zahnat hlad a uhasit žízeň můžete v obci Dubňany. Doporučit možno restauraci U Chytilů, kde si například můžete dát topinku s tvarůžky nebo nakládaný hermelín.

Adresa restaurace je:

Restaurace u Chytilů
Nádražní 812
69603 Dubňany
Více zde: http://www.restauraceuchytilu.cz/kontakt/

Cykloservisy

Profesionální cykloservis najdete v Kyjově. Jedná se konkrétně o cykloservis Lucie Švrčkové.

Adresa této prodejny a servisu je:

Cyklocentrum
Lucie Švrčková
Jungmannova 627
697 01 Kyjov
http://www.cyklokyjov.cz/

Ubytování

Ubytovat se můžete v penzionu Budvarka, který najdete v centru Hodonína. Pod penzionem se nachází pivnice podle konceptu originálních pivnic Budějovického Budvaru, kde pochopitelně točí Budvar.

Adresa penzionu je:

Budvarka Hodonín
Měšťanská 10
695 01 Hodonín
http://www.budvarka-hodonin.cz/

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 169 Slovácko – Hodonínsko.

 

Průměrně: 7.3 (3 hlasů)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.