Cyklotúra Ostřihom-Visegrád

Průběh trasy

Ostřihom-Visegrád

Charakteristika

Cyklotrasa Ostřihom-Visegrád vede po okresní silnici číslo 11.

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 28 km

Zajímavosti na trase

Ostřihomská katedrála

Město Ostřihom je nádherné historické město, které se může pyšnit četnými kostely a pěknými historickými domy. Nad tím vším se však okázale pne největší katedrála na území Maďarska, která byla postavena v 19. století. Nová katedrála nahradila mnohem menší katedrálu sv. Vojtěcha z 12. století, kterou ovšem poškodili krvelační Turci v 18. století, když se začali stahovat z Uher. Současná katedrála je opravdu monumentální dílo, které však vyniká svou jednoduchostí a vnitřní krásou. Již z velké dálky vás zaujme velká kopule, z které je nádherný výhled na Ostřihom i Dunajský ohyb. Kopule je veřejnosti za menší poplatek zpřístupněná. Vstup do katedrály je však zdarma. Uvnitř katedrály se můžete pohledem kochat na bohatou a skvostnou výzdobu. Za zmínku stojí zejména na oltářní obraz, což je největší malba na jediném kusu plátna na světě. Jedná se o kopie známého Tizianova obrazu Zvěstování Panny Marie. Originál visí v benátském kostele Santa Maria Gloriosa dei Frari. Kromě velkolepého oltářního obrazu si ještě zajděte do Bakócziho kaple, která je z červeného mramoru a je ztvárněná ve stylu jemné florentské renesance. Za pozornost stojí ještě některé zpoplatněné expozice, především pak klenotnice, která opatruje nejhodnotnější sbírku liturgického a královského umění na území Maďarska.

 


Ostřihomská katedrála

Historický Visegrád

Podobně jako Ostřihom i Visegrád je pro Maďary důležitým historickým místem. Ve 13. století zde totiž maďarský panovník Béla IV. nechal postavit monumentální hrad, který býval svého času prestižním královským sídlem. I dnes je hrad velkolepou budovou, která se majestátně pne nad Dunajem, který je v těchto místech nejužší. Samotný hrad leží na kopci, který vám dá na kole pořádně zabrat. Z hradu je však úžasný výhled na Dunaj i další obce v okolí Visegrádu. Pro milovníky alkoholu pak doporučuji navštívit místní Pálinka muzeum, které najdete na ulici Rev utca 1. Pálinka tour stojí 3900 forintů a v rámci této prohlídky s průvodcem dostanete okoštovat čtyři štamprle místního alkoholu. V obci je ještě zajímavé Matyášovo muzeum, které schraňuje kolekci předmětů, které se našly při vykopávkách v rozvalinách královského paláce. Královský palác byl původně gotický, nicméně král Matyáš I. Korvín ho nechal přestavět do krásně renesanční podoby, proto se muzeum nazývá Matyášovo.

 


Muzeum slivovice aneb Pálinkamúzeum

Občerstvení

Občerstvit se můžete v příjemné restauraci Étterem ve Visegrádu.

Adresa této restaurace je:

Restaurace Étterem
Visegrád, Fő u. 11
 

Osvědčený maďarský fazolový guláš

 

Cykloservisy

Cykloservis s prodejnou najdete na Slovenské straně Dunaje, kousíček od města Ostřihom v cykloservisu Mihálko ve Šťurově.

Adresa této prodejny a servisu je:

Bike shop Mihálko
Hasičská 3
943 01 Štúrovo

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempingu Dömös, který je od Visegrádu vzdálený asi 4 kilometry.

Adresa kempu je:

Camping Dömös, Duna-part 1
http://www.domoscamping.hu/hu/index.html

Doporučené mapy

Off mapy.cz na mobilu

Video z návštěvy ostřihomská katedrály 

 

 

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.