Cyklotúra po Gdaňsku

Průběh trasy

Okruh městem Gdaňsk. Ideální je začít od místního vlakového nádraží a postupně jet směrem do centra města. Jet na kole po Gdaňsku stojí určitě za to. Gdaňsk je podobně jako nizozemský Amsterodam město stvořené pro kolo. Systém cyklostezek je perfektní a zavede Vás bezpečně a docela rychle téměř kamkoliv ve městě.

Charakteristika

Ve městě jsou vybudované moderní městské cyklostezky a cyklopruhy, které jsou dostatečné bezpečné pro jízdu na kolo po rušném městském provoze. V samotném centru města je však hodně pěších turistů, takže tam je zapotřebí již sesednout z kola a obdivovat krásy města jako chodec.

 


Ze sedla kola se skvěle poznávají gdaňské loděnice 

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 10 km

Zajímavosti na trase

Mariánský kostel

Gdaňsk je nesporně město nádherných kostelů. Jeden takový však určitě musíte vidět, je to Mariánský kostel, což je největší v kostel v Polsku a vůbec jeden z největších chrámů v celé Evropě. Stavěl se hodně dlouho, přesně 159 let, konkrétně od roku 1343 do roku 1502. Jeho věž měří úctyhodných 78 metrů a kostel má celkem sedm vstupních portálů. Uvnitř nádherného chrámu najdeme mnoho cenných pokladů, jeden z nich jsou kupříkladu astronomické hodiny z roku 1470. Věž kostela je za mírný poplatek přístupná, takže každý, kdo má rád pohledy z ptačí perspektivy, by se měl na věž určitě podívat.

 


Mariánský kostel v Gdaňsku 

Loděnice

Dalším symbolem Gdaňska jsou jeho loděnice. Gdaňské loděnice patří k největším v Polsku. Velmi záhy po skončení druhé světové války bylo všech jedenáct tehdejších loděnic spojeno v jeden jediný komplex, který se jmenoval Stocznia Gdańska. A tento komplex se stal chloubou tehdejšího polského komunistického režimu. V roce 1970 však zde došlo k známým dělnickým protestům, které byly násilně potlačeny. Přesný počet obětí je dodnes neznámý. Další velká stávka proběhla v roce 1980 a vlna protestů a stávek se velmi rychle rozšířila do celého Polska. Výsledkem bylo založení zcela nezávislých odborů v čele s Lechem Walesou. Tak vznikla Solidarita, která byla vůbec první nezávislou odborovou organizací ve východním bloku a významnou měrou se podílela na destrukci komunistických vlád a režimů ve východní Evropě. O tom všem se můžete dozvědět v muzeu, která v gdaňských loděnicích vzniklo.

 


Gdaňské loděnice jsou stále v provozu 

Občerstvení

Občerstvit se můžete v restauraci Motlava.

Adresa této restaurace je:

Motlava
Stara Stocznia 2/1, 80-862 Gdańsk, Polsko

Cykloservisy

Opravit své kolo si ve Gdaňsku můžete v Serwisu Rowerowem House of Bikes

Adresa prodejny:

Ul, Długa Grobla 8/8, Gdańsk, Polsko

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempu, který najdete v lázeňském městečku Sopoty, které není daleko od Gdaňska. Kemp se jmenuje Park 45.

Adresa kempu je:

Park 45
ul. Bitwy pod Płowcami 73-79
81-731 Sopot
https://www.park45.pl/
 

Camping Park 45 Sopoty

 

Doporučené mapy

Polsko na off-line mapách mapy.cz

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.