Cyklotúra po městě Katovice

Průběh trasy

Okruh městem Katovice. Cyklotúru můžete začít v kempu Camping 125, kde byl autor článku ubytován. Z kempu se můžete vydat k hlavnímu vlakovému nádraží, které je situované v centru městě. Od vlakového nádraží se může vydat směrem k centru města, kde je například k vidění velká hala Spodek, moderní radnice, galerie moderního umění, nákupní centra. Z centra Katovic se pak vydejte směrem k parku Kosciuszki, kde stojí dřevěný kostel z 16. století. Z parku se pak lze vrátit opět ke kempu u jezera Laka.

Charakteristika

Ve městě Katovice jsou vybudované městské cyklostezky a cyklopruhy, které jsou dostatečné bezpečné pro jízdu na kole po rušném městském provoze.

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 12 km

Zajímavosti na trase

Dřevěný kostel

Naprosto úžasnou památku jsme v Katovicích našli v rozsáhlém městském parku na Beatině vršku, kde stojí dřevěný kostel se zvonicí. Je to kostel, který se jmenuje kostel svatého archanděla Michaela a byl postaven již v roce 1510 v polské obci Syryně. Do slezských Katovic se pak kostel dostal roku 1938, kdy byl do Katovic přenesen a zde znovu postaven. Od roku 1971 byl zapsán na seznam kulturních památek Polska. Jedná se o unikátní roubenou konstrukci, které je ukončena čtvercovým kněžištěm. Střecha kostelní lodě je pokrytá šindelem a stěny kostela jsou bedněny deskami. Dřevěný kostel se zvonicí jsou ohrazeny dřevěným plotem se třemi brankami a je neustále využíván k bohoslužebným účelům. Kolem kostela ještě najdete tři náhrobky, hraniční kámen a silniční kámen. Pěkné místo k nakouknutí i odpočinutí, protože kolem kostela jsou rovněž dřevěné lavičky.

 


Dřevěný kostel v Katovicích

Sportovní hala Spodek

Zcela jiným zážitkem je prohlídka velké sportovní haly, která se jmenuje Spodek, což v polštině znamená Talíř. Stavba byla postavena ve stylu brutalismu, což byl v té době moderní architektonický styl, který si zakládal na použití „drsného betonu“. V tomto stylu bylo například postaveno Národní divadlo v Londýně nebo Strojní fakulta v Leicesteru. Tato velkolepá víceúčelová hala má celkovou kapacitu 11 500 diváků a byla postavena v letech 1969 až 1971. V hale se nachází hlavní aréna, tělocvična, ledová plocha, hotel a tři velká parkoviště. Do roku 2014 to byla vůbec největší krytá hala v Polsku.

 


Hala Spodek v Katovicích

Občerstvení

Občerstvit se můžete v restauraci Mad Mick, kde dostanete opravdu velké a syté burgery.

Adresa této restaurace je:

Mad Mick
Warszawska 13, 40-036
Katowice

Cykloservisy

Opravit své kolo si můžete v Serwisu Rowerowem v Katowicích

Adresa prodejny:

Przyjazna 22/1
40-467 Katowice
https://serwis-rowerowy-katowice-giszowiec.business.site/

Ubytování

Ubytovat se můžete ve skvělém kempu Camping 125

Adresa kempu je:

Camping 125
ul. Trzy Stawy 23, 
KATOWICE 266
http://camping.mosir.katowice.pl/
 

Camping 125 Katovice

 

Doporučené mapy

Polsko na off-line mapách mapy.cz

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.