Cyklotúra Veľký Meder-Čičovské rameno-Veľký Meder

Průběh trasy

Veľký Meder-Čičovské rameno-Veľký Meder

Charakteristika

Cyklotrasa Veľký Meder-Čičovské rameno a zpět vede nejprve po méně frekventované okresní cestě a později za obcí Čičov přejedete na cyklistickou stezku kolem Dunaje.

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 40 km

Zajímavosti na trase

Čičovské mrtvé rameno

Za malou obcí Číčov se ukrývá jedno z nejkrásnějších chráněných přírodních oblastí Žitného ostrova, jedná se o mrtvé rameno řeky Dunaj. Z mrtvého ramene Dunaje vzniklo jezero nesouměrného tvaru. Bylo to v roce 1899, kdy Dunaj protrhl hráz. Jeho rozloha spolu s ochranným územím čítá uctíhodných 135 ha, z toho voda zabírá 76,5 ha. Průměrná hloubka vody je 7,5 metrů. Toto krásné území, kde je klid a ticho, je chráněnou přírodní rezervací od roku 1964. Přírodní rezervace dostala název Lion podle francouzského vojáka, který se usadil na jeho břehu na konci I. světové války. Z přírodovědného hlediska je velmi významná rostlinná a živočišná říše, protože zde žije několik dnes již vzácných chráněných druhů. Jezero obklopuje hustý les, který je plný mokřadů. Žije zde například hraboš severský a při toulkách kolem jezero můžete zahlédnout četné bílé lekníny, stulíky a všudepřítomný rákos, který poskytuje ideální životní prostředí pro ptáky. Žije zde 107 druhů stěhovavých ptáků, převážně vodní druhy: lyska, volavky, luční jestřábi a jiné. Kromě ptáků má zde království velké množství ryb, především pak dunajský divoký kapr a sumeček.

 


Žije zde 107 druhů stěhovavých ptáků

Čičovský les

Kolem Čičovského jezera se nachází docela hluboký Čičovský les, který bezprostředně souvisí s Hamským rákosem s pestrým porostem listnatých dřevin s hustým podrostem. Na jižním okraji lesa je mělké jezírko. 
Alúvium Dunaje je dokladem zbytků posledních lužních lesů od obce Číčov až po obec Kravany nad Dunajem. Přes Čičovský les vede několik turistických cest, které lze doporučit každému, kdo chce zdejší přírodu prozkoumat podrobněji.

 


Na kole se dostanete až k Čičovskému lesu

Občerstvení

Občerstvit se můžete v příjemné restauraci Chili House ve městě Velký Meder.

Adresa této restaurace je:

Chili House
Petöfiho 13, 932 01
Veľký Meder

Cykloservisy

Cykloservis s prodejnou najdete v cykloservisu CYKLO - ŠPORT ÁCS v lázních Velký Meder.

Adresa této prodejny a servisu je:

CYKLO - ŠPORT ÁCS
Poľovnícka 43, 93201 Veľký Meder

Ubytování

Ubytovat se můžete v příjemném kempu Juraje Királiho, kde se kupříkladu můžete ubytovat ve starém karavanu nebo maringotce. Kemp je cenově velmi dostupný a navíc se zde cítíte jako doma.

Adresa kempu je:

Juraj Király
Čičovská 1139/32, 932 01
Veľký Meder, Slovakia

Doporučené mapy

Podunajská rovina Veľký Meder VKÚ 1:50 000

 

Průměrně: 10 (1 hlas)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.