Víte, kde je jeden z nejkrásnějších kostelů na jižní Moravě?

Krásných kostelů na jižní Moravě je mnoho. Někomu si líbí nádherný Santiniho barokní chrám ve Křtinách, jiný nedá dopustit na další překrásný Santiniho svatostánek v Rajhradě. Já mám však pro vás jiný tip, který určitě stojí za prohlídku. Jedná se o kostel v obci Ladná nedaleko Břeclavi.

 


Kostel v obci Ladná

Obec Ladná aneb Ladný kostel

Už samotný název obce dává tušit, že v obci budou na oko velmi ladné věci. A skutečně, kostel sv. Archanděla Michaela představuje opravdu ojedinělé a nezaměnitelné dílo, které vzniklo za panování Jana II. z Lichtenštejna.

 


Nádherné jsou především glazované keramické tvarovky

Jak toto ladné dílo v Ladné vzniklo?

Vše začalo léta Páně roku 1910, kdy měla vypršet nájemní doba místní honitby a ctihodní občané obce se tehdy shodli, že obecní honitbu pronajmou na dalších dvanáct let opět Janu II., knížeti z Lichtenštejna. Zároveň chtěli knížete požádat, aby v Ladné vystavěl na vlastní náklady větší kapli, neboť dosavadní kaple již byla příliš malá. Kníže si s místními plácl a přislíbil vystavět na obecním pozemku kostel. 24. září 1911 byl položen základní kámen a z větší kaple byl rázem nádherný a důstojný kostel, který byl postaven v novorománském stylu.

 


Vzadu je kaple s válcovou věží

Kostel je chráněnou památkou

Kostel je krásný především tím, že byl postaven z pálených cihel z knížecí cihelny z Poštorné. Kostel navíc zdobí vnější architektonické detaily, které byly provedeny z glazovaných keramických tvarovek. Na stavbu celého kostela bylo údajně použito 250 druhů cihel. Když vejdete do kostela, tak vás zaujme především oltář, kazatelna a křtitelnice, které jsou pro změnu vyrobeny z umělého kamene a mramoru. Inu, krásná sakrální památka, která potěší každého, kdo dokáže ocenit povedenou a zároveň krásnou architekturu.

 


Vchod kostela zdobí portál s archivoltou