Víte, kde proběhla bitva na Moravském poli?

O bitvě na Moravském poli se učil každý z nás. Byla to osudová bitva, kterou roku 1278 svedl Přemysl Otakar II. s římskoněmeckým králem Rudolfem Habsburským. Pro českého krále byla však tato bitva posledním bojem v jeho životě. Přemysl Otakar II. v boji padl a v českém království pak nastaly zlé časy. Samotná bitva proběhla u obcí Dürnkrut a Jedenspeigen, které se dnes nacházejí v Dolních Rakousích.

Dürnkrut – připomínka bitvy

První připomínku na bitvu na Moravském poli uvidíte v obci Dürnkrut, která leží v Dolních Rakousích 43 km jižně od Břeclavi. K vidění jsou zde sochy středověkých rytířů. Obec má pouze něco málo okolo 2300 obyvatel. Tato malá obec s hradem byla založena někdy okolo roku 1045. V kronikách je o obci poprvé písemně zmíněno v roce 1160 v soupisu vlastnictví diecéze Freising.

 


V obci Dürnkrut jsou sochy středověkých rytířů

Žulový pomník

Pomník pro připomenutí slavné středověké bitvy je umístěn asi v půli cesty mezi rakouskými obcemi Jedenspeigen a Dürnkrut. Tam se měla velká bitva odehrát. Je to velký žulový kámen s vyobrazením statného rytíře na oři a pamětním nápisem. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1978, tedy v roce 700. výročí této bitvy.

 


Text na pomníku, který připomíná bitvu na Moravském poli

Okolo žulového pomníku bylo bitevní pole

Bitva na Moravské poli se odehrávala okolo dnešního pomníku. V té době to byla rozhlehlá krajina na pravém břehu řeky Moravy, která byla ideální pro střet velkých vojsk.

 


Pomník jde dobře vidět z hlavní cesty

Výlet na kole

K samotnému žulovému pomníku dojedete bez problémů na kole. Z Břeclavi je to k žulovému pomníku okolo 43 km po pěkné asfaltce směrem na Hohenau. Je to rovinatá cesta, kterou zvládne každý.