Cyklotúra Hodonín-Blatnice pod Svatým Antonínkem a zpět

Průběh trasy

Hodonín-Strážnice-Blatnice pod Svatým Antonínkem-Hodonín

Charakteristika

Cyklotrasa z Hodonína do Blatnice pod Svatým Antonínkem a zpět vede napůl po cyklostezkách a napůl po málo frekventovaných okresních silnicích. Nová cyklostezka vede z Veselí nad Moravou do Blatnice. Cyklostezka však nevede až úplně do Blatnice, nýbrž končí asi 2 kilometry před Blatnicí. 

 


Nová cyklostezka vede z Veselí nad Moravou do Blatnice

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně náročná

Délka trasy: 82 km

Zajímavosti na trase

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Hlavním turistickým magnetem zdejší obce je poutní kaple sv. Antonína Paduánského, která se nachází na Blatnické hoře pouhé dva kilometry za obcí směrem na Ostrožskou Lhotu. Poutní kaple, které se zde říká "Antonínek" byla postavena v roce 1668. Hlavním mecenášem celé sakrální stavby byl kníže Hartman z Lichtensteina, který tehdy vládl nad ostrožským panstvím. Hartman z Lichtensteina postavil tento pěkný a útulný kostelík na kopci jako poděkování za uzdravení svého vlastního syna. První pouť se zde uskutečnila již v roce 1671 a kaple se velmi záhy stala oblíbeným poutním místem. Pro značné množství poutníků byla kaple roku 1697 stavebně rozšířena, takže mohla pojmout více věřících. V interiéru kaple pak zaujme předně hlavní oltář, který pochází z roku 1904 a je vyroben z bílého mramoru. Interiér kaple pak vyzdobili obrazy lidový umělec Josef Hána a akademický malíř Jano Köhler. Kolem kaple je velké prostranství, které slouží k relaxaci a odpočinku. Z Blatnické hory, která je 350 metrů vysoká, je pak za pěkného počasí pěkný výhled do okolí.

 


Poutní místo "Antonínek"

Vína z Blatnice

Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem není jen známým poutním místem, ale také vinařskou obcí, které má bohatou tradici. První zmínky o zdejším víně, které se dováželo až do matičky Prahy, jsou z konce 13. století. V tomto dávném období vznikly první vinohrady v Blatnici pod Sv. Antonínkem. Místní vinaři se o víno starají velmi svědomitě a s láskou. Zdejší obec přitom spadá do strážnické vinařské oblasti. Nejstarší vinné sklepy pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. A jaká vína se zde rodí? Mezi nejznámější místní vína patří známkové víno Blatnický roháč, což bylo vůbec první české přírodní víno, které obdrželo prestižní zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Kdo má rád dějiny vinařství, tak může navštívit místní muzeum, které je v budově místní mateřské školky. V muzeu místní představují a připomínají nelehký život blatničanů ve starých dobrých časech. Prohlédnout si tam můžete řemeslné nářadí, vybavení domácností, kroje, dokumenty nebo černobílé fotografie. Raritou muzea je pak unikátní sbírka knoflíků, která čítá asi 10 000 knoflíků.

 


Vinné sklepy v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Občerstvení

Zahnat menší hlad a uhasit žízeň můžete v restauraci Raháč v Blatnici pod Svatým Antonínkem.

Adresa restaurace je:

Restaurace Roháč
Blatnice pod Svatým Antonínkem
https://www.restu.cz/rohac/

Cykloservisy

Osvědčený cykloservis v Hodoníně, kde je ochotný a profesionální personál je Cykloservis Kropáč, který najdete u hlavního hodonínského náměstí.

Adresa této prodejny a servisu je:

Cyklo Kropáč
Masarykovo náměstí 26
telefon: 518 341 732 web: www.cyklokropac.cz

Ubytování

Ubytovat se můžete v penzionu Budvarka, který najdete v centru Hodonína. Pod penzionem se nachází pivnice podle konceptu originálních pivnic Budějovického Budvaru, kde pochopitelně točí Budvar.

Adresa penzionu je:

Budvarka Hodonín
Měšťanská 10
695 01 Hodonín
http://www.budvarka-hodonin.cz/

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 169 Slovácko – Hodonínsko.

 

Zatím nehodnoceno
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.