Průběh trasy
Cozla-Bígr-Cozla
Charakteristika
Cyklotrasa Cozla-Bígr-Cozla vede pouze po asfaltových silnicích. Úsek z Cozly do Bígru vede po pěkné asfaltové cestě, která byla položena v roce 2016.
Parametry trasy
Náročnost trasy: Snadná
Délka trasy: 35 km
Zajímavosti na trase
Bígr I.
Bigr je malá vesnice s výhradně českým obyvatelstvem. Obec leží v nadmořské výšce 550 metrů nad hladinou moře a jeho tvar má podobu římského kříže, přičemž uprostřed obce je kostel, který je zasvěcen Svaté trojici. Kostel byl postaven v roce 1826 a byl vysvěcen na Svatého Havla. Rok poté zde také vybudována obecní škola. Bígr podobně jako většinu českých vesniček v Banátu nechal postavit generál Schneller, který byl tímto úkolem pověřen Rakouskou monarchií z důvodu zalidnění zdejšího liduprázdného kraje. Němcům se, ale do místních pustých a těžko přístupných krajů nechtělo a proto přišli na řadu Češi, kteří se zde nakonec usadili. Nebylo to z počátku jednoduché, ale svou píli, pracovitostí a velkou houževnatostí dokázali Češi z tohoto nehostinného kraje udělal pěknou vísku. Bigr byl založen v letech 1826 až 1828 a za jeho zrod se zasloužili čeští osadníci z Plzeňska, Příbramska a Klatovska.
Bígr II.
Obec Bígr se nachází na docela odlehlém místě, kde je všude daleko. Od hlavní silnice v obci Cozla je 17 kilometrů a vůbec nejbližší osadou je rumunská obec Berzasca, která je od Bígru vzdálená zhruba 18 kilometrů. Čeští krajané tuto malou vísku v rumunském Banátu nazývají „zapomenutou větvičkou české země“. Přímo v obci však fungují dvě hospody, které ovšem nejsou otevřené p celý den, ale pouze ve vybraných hodinách dopoledne a odpoledne. Místní okolí však určitě stojí za povšimnutí, protože zde panuje božský klid, který ruší pouze tu a tam nespoutaná příroda. Z tohoto hlediska je cyklistický výlet do Bígru ideální, protože po cestě potkáte jiskřivě čiré bystřiny, které splývají s menšími živými vodopády. V okolních lesích pak žije divoká zvěř a řada druhů ptactva. Projížďka tímto úsekem nádherné přírody vás pak osvěží a naplní vás energií.
Občerstvení
Občerstvit se můžete v Eibentálu v hospodě U Medvěda, kde se točí rumunské pivo Ursus a česká kofola. Otevřeno zde mají každý den od 10 do 22 hodin.
http://www.dovolena-banat.cz/hospoda.html
Cykloservisy
Cykloservis s prodejnou zde samozřejmě nenajdete, takže je dobré si s sebou brát základní nářadí na kolo včetně náhradních duší a plášťů.
Ubytování
Ubytovat se můžete rovněž v české obci Eibentálu, kde je dostatek ubytování v přívětivých českých rodinách. Nás nejvíce zaujalo ubytování v penziónu U Medvěda, kde se vejde 16 osob.
http://www.dovolena-banat.cz/ubytovani.htmlDoporučené mapy
Edice klubu českých turistů Banát měřítko 1:100 000
- Pro psaní komentářů se přihlaste.