Rozhodli jste se přestěhovat do zahraničí?

Plánujete-li se přestěhovat do zahraničí za prací, novou láskou či poznáním, čeká vás mnoho zařizování. Počítejte s tím dopředu a zpříjemněte si tak první chvíle ve vašem novém domově. Na co se připravit a z čeho si naopak nedělat těžkou hlavu?

 

Různé účely stěhování

Stěhování do zahraničí je v mnoha případech velmi odvážný krok. Někdo se stěhuje na krátkou dobu za účelem poznání nové kultury, nových lidí či poznání jazyka. U někoho jsou primárním motorem peníze případně možnost získat kvalitnější vzdělání.

Praktické otázky stěhování

Kromě byrokracie je nejdůležitější otázkou relokace do zahraničí praktické přestěhování vašich věcí. Pokud se stěhujete například do Německa, nebude zřejmě problém nacpat dodávku vašimi věcmi a jednoduše převézt. Horší to ale bude, pokud se chcete přestěhovat například do Finska. V tomto případě se vám vyplatí najmout si specializovanou stěhovací firmu, která vám kromě převezení věcí, pomůže i s hledáním nového bydlení, vyřízením byrokracie (povolení k pobytu) nebo s hledáním školského zařízení pro vaše potomstvo.

 

Využijte zkušenosti

Většina stěhovacích firem, zaměřená na přestěhování do zahraničí má již osvědčené postupy, díky nimž vám vše ulehčí. Mohou vám dokonce pomoci i s balením, zapůjčit obalové materiály a krabice, případně pomoci s demontáží a montáží vašeho nábytku.

Jak si stěhování usnadnit?

Skok do neznáma si v mnohém ulehčíte, pokud se budete stěhovat do státu, jehož jazyk již alespoň částečně ovládáte. Budete-li mít také předem zajištěnou práci, relokace bude dosti jednodušší. Do začátku se také hodí alespoň minimální finanční rezerva, která vám umožní pohodlně přežít do doby, než přijde v cizí zemi první výplata. Každopádně před započetím stěhování si v klidu sepište seznam věcí, které potřebujete před finálním opuštěním domovské země stihnout a ten si postupně odškrtávejte. Jakmile se dostanete na konec, můžete s klidným srdcem opustit rodné hnízdo a vydat se vstříc novým dobrodružstvím.

 

Komentáře