Cyklotúra Rust-Šoproň-Rust

Průběh trasy

Rust-Mörbisch am See-Šoproň-Rust

Charakteristika

Cesta z Rustu do Šoproně vede po cyklostezce Eurovelo číslo 13. Jelikož město Šoproň leží na kopci, tak před Šopronem čekejte docela náročný úsek do kopce.

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně lehká

Délka trasy: 42 km

Zajímavosti na trase

Mörbisch am See

Obec Mörbisch am See je malebnou rakouskou obcí, která se nachází na hranici s Maďarskem. Mörbisch am See má své osobité a zvláštní kouzlo. Turisticky atraktivní jsou zejména venkovské domy maďarského typu. Mnohé z těchto domů mají dvorky upravené na příjemné malé domácí vinárny. V obci se také každoročně koná festival Seefestspiele Mörbisch. Pódium tohoto festivalu je postavené na Neziderském jezeře a festival je věnován operetní hudbě. Z historických památek stojí za povšimnutí římskokatolický farní kostel Povýšení kříže z roku 1485 a evangelický kostel, který je pro změnu z roku 1578. Na dlouhé hlavní ulici v obci jsou o víkendech v letních měsících velmi často pořádané různé místní slavnosti vína, takže po celé ulici jsou rozestavěné stoly a lavice.

 


Hlavní ulice v obci před svátkem vína

Šoproň

Šoproň je jedním z nejkrásnějších maďarských měst a někdy se tomuto trochu zastrčenému místu říká „maďarský Krumlov“. Na rozdíl od jihočeského Krumlova se však historické jádro Šoproně nestalo turistickým skanzenem, což nenáročný cykloturista pouze uvítá a ocení. Šoproň má přitom velmi bohatou historii, která sahá až ke starým Římanům. Ve městě dokonce najdete několik pozůstatků z této velmi staré doby. Jedná se především o zbytky původní římské brány, které tvoří základy dnešní krásné šoproňské dominanty, kterou je šedesát metrů vysoká požární věž. Jedná se původně o středověkou věž, která byla v baroku přestavěna. Věž je přístupná veřejnosti, takže, kdo má v oblibě pohledy na město z ptačí perspektivy, může požární věž směle navštívit. Vstupné na věž stojí 1000 forintů. Mezi další atraktivní památky města patří Stará synagóga, Benediktinský kostel, Lékarnické muzeum nebo Báňské muzeum.

 


Požární věž

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Šoproňi v moderní restauraci Deák, která se nachází na ulici Erzsébet Str. 20. Ceny jídel se tady pohybují od 1150 do 1800 forintů.

Cykloservisy

Cykloservis s prodejnou najdete ve stylovém cykloservisu Johann Schneeberger, který se nachází v samotném historickém středu města Rust.

Adresa této prodejny a servisu je:

Johann Schneeberger
E-Bike - & Fahrradverleih, sowie Reparatur
Rathausplatz 157071 Rust Tel.: 02685 / 64 42 oder 0676 / 646 21 30
www.fahrradverleih-rust.at

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempu Storchencamp Rust, který se nachází v bezprostřední blízkosti Neziderského jezera.

Adresa kempu je: Storchencamp Rust, Seebadanlage, A- 7071.

Doporučené mapy

Neusiedler See - mapa 1:50T Kompass 215/ Burgenland

Turistická mapa okolí jezera Neusiedler See v měřítku 1:50 000.

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.