Mnoho rodičů neví, podle čeho vybírat dětská jízdní kola

Dětská jízdní kola podléhají celé řadě norem, jejichž cílem je zajistit, aby byly děti při jízdě v bezpečí a zároveň jim bylo dopřáno maximální pohodlí. Na trhu jich je k dostání tolik, že rozhodně je z čeho vybírat. Není se kolikrát čemu divit, že si mnoho rodičů neví rady a jednoduše netuší, podle čeho dětská jízdní kola vybírat.

Dětská kola pro nejmenší

S jízdou na kole mohou děti začít už ve velmi útlém věku. Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Možná právě proto spousta rodičů pořizuje svým ratolestem první kola již velmi brzy, aby mohli poznávat nové zážitky, osvojovat si nové dovednosti a užívat si společně strávené chvíle.

 

Nejmenší dětská kola se vyrábí ve velikosti 12 palců. U těchto jízdních kol se používá tzv. protisměrná brzda, která v praxi funguje tak, že dítě zabrzdí zašlápnutím pedálů dozadu. Nedílnou součástí bývají i tzv. balanční kolečka, která dětem pomáhají s prvními jízdami a dodávají jim jistotu, kterou ještě vzhledem k útlému věku nemají.

 

Podle informací slevového portálu Slewik, kde lze nalézt nejen levná dětská kola, ale také jízdní kola pro dospělé s výraznými slevami, začínají ceny jízdních kol pro nejmenší již na 1900 Kč.

 

Jízdní kola pro starší děti

Jakmile dítě povyroste a je potřeba výměna jízdního kola, bavíme se o jízdních kolech ve velikosti od 20 do 24 palců. V takovém případě už dětská jízdní kola umožňují použití volnoběžky a čelisťových brzd. Vybíráte-li jízdní kola v tomto rozpětí, dejte si záležet především na kvalitních brzdách. Je potřeba si pohlídat, jestli mají brzdy dostatečnou účinnost a zároveň jestli jsou ráfky vyrobené z takového materiálu, aby byla zajištěna vhodná brzdná plocha.

 

Kola od velikosti 20 palců a výše již mají i přehazovačky, což je vlastnost kol, které v životě dítěte představují jakýsi milník. Jízdní kola pro malé děti přehazovačky nemají, proto se nelze divit tomu, že se dítko díky možnosti přehazovat mezi jednotlivými stupni pak cítí daleko více dospěle a důležitě. Co se přehazovaček týče, nejčastěji se nachází v rukojeti, což je praktické a umožňuje to jejich pohodlné ovládání a použití.

 

Bezpečnost především ...

Při pořízení dětského jízdního kola je potřeba myslet nejen na samotné kolo, ale samozřejmě i na bezpečnost dítěte, kterou zajistí nejrůznější doplňky. Jednou z pomůcek zabraňujících úrazu jsou již výše zmíněná balanční kolečka. Dále by dítě nemělo jízdní kolo používat za předpokladu, nemá-li na hlavě kvalitní cyklistickou helmu. Nic nezkazíte ani pořízením chráničů, které se mohou hodit v případě pádu z kola.

 

Průměrně: 10 (1 hlas)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.